در عصر حاضر (و پس از گذشت سالها از ابداع اولین سری از دستگاه هایی که بویسله آنها می شد خود را سرگرم کرد) ، کنسول هایی جهت انجام بازی وجود دارند که هر کدام دارای خصوصیاتی مجزا از همدیگر میباشند. هر کدام از این کنسول ها طرفداران خاص خود را دارند و دلیل اختلاف عقیده آنها اختلاف و تفاوت های بسیار در ساختار این کنسول ها می باشد. هر کدام از این کنسول ها بازیهایی مختص خود دارد که به آنها بازیهایی انحصاری هر کنسول میگوییم. در این بین بازیهایی هم ساخته می شوند که بین چند کنسول مشترکند. در این مقاله ما سعی داریم که بهترین بازی هایی که تا کنون برای کنسول XBOX360 ساخته شده است (اعم از انحصاری و مشترک) را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.
 


10- Forza Motorsport 2


Forza Motorsport2 یک بازی رانندگی شبیه سازی میباشد که در ژوئن 2007 به صورت انحصاری برای XBOX360طراحی و ساخته شد . Turn 10 Studiosساخت و Microsoft Game Studios انتشار بازی را بر عهده گرفتند. تخریب پذیری و فیزیک اتومبیل ها در این بازی از تمام بازی های هم سبکش که قبلا ساخته شده بودند قدمی جلو تر بود. در این بازی بیش از 300 اتومبیل وجود داشت که در شش کلاس ساخت و چهار کلاس رانندگی تقسیم شده بودند. لیست نهایی اتومبیل های موجود در این بازی در 20 آپریل 2007 ارائه شد .بازی از کثر پایگاهای اینترنتی مربوط به بازی امتیاز بالای 90 را دریافت کرد. سایت معتبرGamespot به این بازی امتیاز 92 داد و GameRankings به این بازی امتیاز 90 را اختصاص داد. این بازی بهترین بازی XBOX360در سبک رانندگی می باشد.

 


9- Mass Effect


یک بازی با سبک اکشن نقش افرینی و با زاویه دید سوم شخص. داستان بسیار غنی و گیم پلی پیچیده به همراه طراحی شخصیت ها از سوی شما. این بازی که از موتور Unreal Engine 3 استفاده می کند در نوامبر 2007 برای XBOX360 منتشر شد. نسخه XBOX360بازی توسط شرکت BioWare ساخته شد و توسط Microsoft Game Studios منتشر شد. بازی در سال 2183 اتفاق می افتد و بازیکن کنترل یک سرباز ممتاز به نام Commander Shepard را در اختیار می گیرد.برنده بهترین بازی سبک نقش آفرینی از سوی Spike TV Awards ،برنده بهترین بازی سبک نقش آفرینی و بهترین بازی جدید از سوی GameTrailers Awards ، انتخاب به عنوان بهترین بازی سال و بهترین بازی سبک نقش آفرینی و بهترین داستان بازی ها از سوی TeamXbox Awards ،برنده بهترین صداگذاری نبرد ها و بهترین موسیقی از سوی GameSpot Best of 2007 Awards ،برنده بهترین بازی نقش آفرینی و بهترین داستان بازی ها از سوی IGN Best of 2007 Awards وبرنده بهترین بازی نقش آفرینی از سوی X-Play Best of 2007 Awards از افتخارات این بازی به شمار می روند.

 


8- The Elder Scrolls IV: Oblivion


این بازی یک بازی اکشن نقش آفرینی میباشد که در مارس 2006 برای XBOX360منتشر شد. بازی توسط Bethesda Game Studios ساخته شد و شرکت های 2K Games و Bethesda Softworks انتشار این بازی را بر عهده گرفتند. Oblivion از آن جمله بازی هاییست که حسی برخلاف آنچه در دیگر بازی ها تجربه کرده اید به شما می دهد. این بازی موفق شد از سوی منتقدان، خود را به عنوان یک بازی خوب نشان دهد. بدست آوردن جوایز بی شمار و کسب میانگین امتیاز 94 از سوی Metacritic’s aggregate از موفقیت های این بازی به شمار می روند. Oblivion توانست در تاریخ 10 آپریل 2006 (پس از گذشت فقط یک ماه)حدود 1.7 میلیون نسخه فروش داشته باشد که یک در نوع خود یک آمار خیره کننده می باشد.

 


7- Halo 3


Halo3 بهترین عنوان از میان بازیهای سری Halo و بدون شک یکی از بهترین بازی های تاریخ XBOX360 می باشد. Halo 3 یک بازی اکشن اول شخص است که توسط شرکت Bungie ساخته شد و استودیوی بازی سازی ماکروسافت این بازی را منتشر ساخت. بازی در سپتامبر 2007 منتشر شد و در همان اوایل انتشار موفق شد خود را به عنوان یکی از بهترین ها اثبات کند. بازی بوسیله موتور قدرتمند "Halo Engine" به همراه "Havok Physics" ساخته شد. این بازی از سرویس های Single player ، co-op ، online co-op ، multiplayer ، online multiplayer ، Forge و Meta-game به خوبی پشتیبانی می کرد و سیستم Multiplayerاین بازی موفق شد رضایت تمام طرفداران بازی را جلب کند و یک سیستم کم سابقه را ارائه دهد. برنده 7 جایزه از Spike TV Awards به عنوان بهترین بازی چند نفره و بهترین بازی اعتیاد آور ، برنده ی بهترین بازی سال از سوی مجله Time Magazine ، بهترین بازی XBOX360در بخش چند نفره از سوی سایت IGN و برنده ی بهترین بازی سال 2007 XBOX360از سوی سایت Gametrailers.com تنها بخشی از جوایز پر شماری هستند که این عنوان بزرگ به دست آورد.

 


6- Bioshock


Bioshock یک بازی اکشن اول شخص میباشد که در اگوست 2007 و توسط شرکت 2K Boston/2K Australia ساخته شد . طراحی بی نظیر و بدون نقص Ken Levin موجب شد تا این بازی به یکی از خوش ساخت ترین بازی تاریخ بدل شود. بازیکن در این بازی نقش یک فرد به نام Jack را برعهده می گیرد که در یک سانحه هوایی به مکانی ناشناخته در دل تاریخ پا می گذارد. بازی دارای سبک Survival Horror بود و از گرافیک هنری فوق العاده ای بهره می برد. خیلی ها از این بازی به عنوان ترسناک ترین بازی تاریخ یاد میکنند و همین عامل هم باعث شد که این بازی بنیان گذار یک سبک خاص شود و بسیار از بازی های اینده از سبک Bioshock تقلید کنند. در E3 2006 ، Bioshock موفق شد چندین جایزه مخصوص به بخش Game of the Show را دریافت کند و همچنین موفق شد از بزرگترین سایت های بازی جهان میانگین امتیازات 98 را دریافت کند و در نمایشگاه Leipzig Games Convention در سال 2007 عنوان بهترین بازی XBOX360 را بدست آورد. جوایزی که این بازی توانست از سوی پایگاه ها ، نمایشگاه ها و همایش ها بدست آورد آنقدر زیاد و طولانی است که مقاله کوتاه ما کفاف جای دادن همه آنها در خود را ندارد.

 


5- Half Life II: Episode 2


این بازی اولین قسمت مفید و موثر بسته الحاقی The Orange Boxبود. این بازی بیشتر به سمت محیط های کوچک تر و مسافرت در این محیط ها و کوتاه شدن روند بازی متمایل بود. میتوان گفت تمام اکشن اول شخص بازها به خوبی با این بازی آشنایی دارند و این بازی را تجربه کرده اند. این بازی خوش ساخت در تاریخ 10 اکتبر 2007 برای XBOX360 منتشر شد و توانست طرفداران پر شمار سری Half Life را راضی نگه دارد. مهمترین عاملی که موجب موفقیت بیش از حد انتظار این بازی شد ارتقای گیم پلی این بازی نسبت به عناوین قبلی بود. بازی از گرافیک خوبی برخوردار بود و این زیبایی در جلوه های بصری تا حد زیادی موجب جذب گیمر ها به این بازی شد. داستان بازی در مورد یک دکتر تحصیل کرده و باسواد به نام گوردن فریمن بود وبازی ادامه اتفاقات Episode 1 را شرح می داد. کسب جوایزی از رقابت های Computer Game of the Year از طرف آکادمی هنر و علوم ،بدست آورد امتیازات بالای 95 از سوی اکثر پایگاه های اینترنتی، کسب عنوان دومین بازی سال از سوی مجله Time Magazine و ... از جمله موفقیت هایی هستند که این عنوان بزرگ بدست آورد.


4- Ninja Gaiden II


در سال 2008 میلادی شاهد نسخه ی دوم بازی پر طرفدار Ninja Gaiden با نام Ninja Gaiden II بودیم که توسط Tecmo و تیم محبوب Ninja ساخته وتوسط Microsoft Game Studio منتشر شد که به همین خاطرنیز حضور این بازی را روی کنسول دیگری نمی توان شاهد بود، NGII در تاریخ 3،5 و 6 ژوئن به ترتیب در آمریکای شمالی، ژاپن و اروپا منتشر شد و این بار دیدگاه های متفاوتی را به خود جلب کرد. امتیازاتی که NGII از سایت ها و پایگاه های مختلف نقد بازی کسب کرد به طور میانگین در حد 80 الی 85 % بوده و در این میان می توان به امتیاز 80 سایت Gamespot و 87 سایت IGN اشاره کرد. ساختار بازی در این نسخه از برخی جهات دچار دگرگونی هایی شده بود که بازهم در این مورد دیدگاه ها متفاوت بوده و نمی توان به طور قطع اثر آن ها را روی روند گیم مثبت یا منفی خواند . یکی از نقاط قوت بازی اجرای بازی با نرخ فریم 60 در رزولیشن 720p بوده که با وجود صحنه های اکشن فوق العاده سریع وپرجزئیات قابل تحسین بوده و به ندرت شاهد افت فریم در طول بازی هستیم. در کل Ninja Gaiden II توانست بازهم به لطف گیم پلی منحصر به فرد و فوق العاده ی خود فروش بسیار خوبی را روی کنسول XBOX360 مایکروسافت داشته باشد و تجربه ای عالی را برای طرفداران خود رقم بزند.

 3- Call of Duty 4: Modern Warfare


این بازی در تاریخ 9 نوامبر 2007 برای کنسول XBOX360منتشر شد و در همان اوایل پخش توانست موفقیت های بسیاری را بدست آورد. کسانی که تمامی عناوین این سری را بازی کرده اند معتقدند که این بازی بهترین عنوان سری میباشد . این بازی توسط شرکت Infinity Wardساخته شد و شرکت Activision انتشار این بازی بزرگ را بر عهده گرفت . گذر از زمان و پشت سر گذاشتن جنگ های جهانی باعث شد سازندگان نام Modern Warfare را برای این بازی انتخاب کنند و شاید این مهمترین عامل تفاوت بین این عنوان با عناوین قبلی باشد. از موفقیت های کثیر این بازی می توان کسب امتیازهای بالای 90 از تمامی سایت ها و مجلات مربوط به بازی را نام برد. از دیگر نقاط قوت این بازی داشتن حالت MultiPlayer بسیار عالی میباشد. گرافیک ، فیزیک عالی، گیم پلی نرم و بسیار روان، نبردهای زیبا و بسیار واقع گرایانه ، صدا گذاری تاثیر گذار و ... از مهمترین مولفه های برتری این بازی نسبت به همنوعانش میباشند.

 


2- Gears Of War


بهترین بازی سال 2006 از دیدگاه همایش ها، سایت ها و پایگاه های نقد بازی و مجلات تخصصی بازی در جهان ، برنده ی برتر جشنواره ی Game Developer Choice Awards (GDC) در سال 2006 ، کسب بیش از 90 جایزه ی بین المللی در صنعت بازی، رکورد فروش در مدت زمان تنها دو هفته پس از عرضه ی بازی و پر فروش ترین بازی سال 2006 تنها گوشه ای از افتخارات و موفقیت های بازیGears of War بود که توانست در همان نسخه ی اول خود تمام نگاه ها را به خود جلب کرده و کنسول XBOX360 را به عنوان یک کنسول قدرتمند در نسل حاضر مطرح نماید. یکی از فاکتورهای این بازی که در همان نگاه اول خودنمایی کرد و توجه همگان را به خود جلب می کند قدرت گرافیکی حیرت آور این بازی بود که تا قبل از خود نظیری نداشت. تمام تکنیک های گرافیکی روز جهان به کمک موتور قدرتمند شرکت Epic (سازنده ی بازی) یعنی Unreal Engine3 در این بازی به کار گرفته شده بود . Gears of War توانست از سوی پایگاه های مختلف نقد بازی میانگین نمرات 95 تا 100 را کسب کرده و خود را به عنوان یکی از بهترین ها مطرح نماید.

 


1- GTA IV


این بازی در تاریخ 29 آوریل 2008 برای کنسول ایکس باکس 360 منتشر شد و موفق شد عنوان بهترین بازی XBOX360 بدست آورد. این بازی بزرگ توانست از بسیاری از سایت ها و مجلات معتبر امتیاز کامل(100) را دریافت کند و رکورد عناوین قبلی را بشکند .پایگاه های معتبر 1UP ، Edge ،Electronic Gaming Monthly ، Eurogamer ، Game Informer ، GameSpot، IGN و Official Xbox Magazine به این بازی امتیاز کامل 100 را اختصاص دادند و سایت GameRankings میانگین امتیازات 96.9 را برای این بازی عظیم در نظر گرفت. گفته میشود سازندگان این بازی ساخت این بازی را قبل از انتشار نسخه قبلی یعنی GTA:SA آغاز کرده بودند و چنین موفقیت های بزرگی را از قبل پیش بینی میکردند. این بازی توسط شرکت Rockstar North ساخته و بوسیله شرکت Rockstar Games و Capcom (در ژاپن) منتشر شد. بازی در مورد شخصی به نام Niko Belic میباشد که علی رقم میل باطنی خود وارد گروه های تبهکار میشود . بازی از لحاظ گیم پلی، گرافیک منحصر بفرد ، داستان ، صداگذاری و روند بازی از تمام رقیبان خود جلوتر می باشد. بازی از چندین پایان متفاوت برخوردار می باشد که تماما به اتخاب های بازیکن در بازی بستگی دارد. باید منتظر دریافت جوایز پر شمار این بازی بزرگ باشیم.

+ نوشته شده در جمعه سیزدهم آذر ۱۳۸۸ساعت 19:13 توسط آرمین |